Antykoncepcja

Każdy dojrzały człowiek wie, że rozpoczynając współżycie należy liczyć się  z możliwością poczęcia dziecka niezależnie od stosowanych metod antykoncepcyjnych. Medycyna nie zna ŻADNEJ metody antykoncepcyjnej, która daje 100% gwarancji na skuteczność w odkładaniu poczęcia. Niespodziewane ciąże nie często, ale jednak zdarzają się przy stosowaniu prezerwatyw, doustnej antykoncepcji hormonalnej, wkładkach wewnątrzmacicznych, a także Metod Rozpoznawania Płodności.

Nie będę tu opisywać środków zapobiegania ciąży, bo po prostu jeszcze nie powinnaś współżyć, więc nie powinnaś po nie sięgać. Co więcej, stosowanie tych środków może przynieść poważne przykre konsekwencje zdrowotne. Każdy ze środków ma swoje wady i zalety, a także przeciwwskazania medyczne do użycia. Istnieją różne metody antykoncepcji. Najczęściej stosowane i najbardziej dostępne są prezerwatywy, następnie na receptę doustne środki antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne, implanty, plastry, iniekcje. Być może ktoś Cię będzie kiedyś zachęcał do stosowania antykoncepcji, ale zanim po nią sięgniesz: zastanów się czy to możliwe by np. hormony w tabletkach antykoncepcyjnych były zupełnie obojętne dla Twojego zdrowia?

Czy słyszałaś o tym, jak poważne konsekwencje zdrowotne może powodować antykoncepcja hormonalna lub wkładka wewnątrzmaciczna?

Środki antykoncepcyjne ingerują w działanie ludzkiego organizmu. Wśród działań niepożądanych można wymienić występowanie zatorowości płucnej, udarów, zawałów, wzrostu ciśnienia tętniczego, nowotworów szyjki macicy, nowotworów piersi. Zdarzają się bóle i obrzęki nóg, podwyższony poziom cholesterolu, zaburzenia widzenia, słuchu, zawroty i bóle głowy, migreny, (paradoksalnie!) spadek libido, rozdrażnienie, stany depresyjne. Najpoważniejsze z działań ubocznych występują obecnie rzadziej niż w starszych generacjach tabletek, ale jednak grożą
użytkowniczkom. Czy wiesz, że niektóre z takich środków powodują także śmierć dziecka na samym początku jego rozwoju, nie dopuszczając do jego „zamieszkania” (zagnieżdżenia się) w macicy matki w pierwszych dniach życia?

ZASTANÓW się dlaczego to TY masz RYZYKOWAĆ SWOIM ZDROWIEM i ŻYCIEM MALUSZKA?
Czy Twój chłopak kochając Ciebie może narażać TWOJE ZDROWIE dla SWOJEJ PRZYJEMNOŚCI?
Nie ryzykuj swoim zdrowiem – WYBIERAJ ŚWIADOMIE!

SKUTECZNOŚĆ
Miernikiem skuteczności metod antykoncepcyjnych jest wskaźnik Pearla. Jego wartość informuje o liczbie ciąż, do których doszło w przeliczeniu na 100 par stosujących metodę w czasie 1 roku. Czyli, im niższy wskaźnik tym wyższa skuteczność metody. Musisz wiedzieć o tym, że wskaźnik Pearl’a podawany przez producentów środków antykoncepcyjnych zakłada perfekcyjne stosowania danej metody. U podłoża wielu niepowodzeń antykoncepcji leżą błędy użytkowników, co powoduje znaczne różnice między wskaźnikiem Pearl’a dla perfekcyjnego i realnego stosowania danej metody. Dowiedziono, że ryzyko niepowodzenia antykoncepcji jest największe pośród kobiet niezamężnych, z niskim statusem socjoekonomicznym oraz kobiet przed 25 r.ż. Najmniejsze ryzyko błędu istnieje, gdy metoda jest trudno odwracalna, a środek długodziałający, np. wkładka wewnątrzmaciczna czy plaster. W przypadku środków mechanicznych może dojść do zsunięcia czy pęknięcia prezerwatywy, a w przypadku tabletek do pominięcia lub opóźnienia przyjęcia. Istnieją czynniki mogące osłabić działanie tabletki tj. wymioty, biegunka, choroby i przyjmowanie innych leków wchodzących w interakcję z hormonami. W przypadku metod naturalnych ich skuteczność zależy od przestrzegania reguł metody – tzn. prowadzenia rzetelnych obserwacji i abstynencji w czasie uważanym za płodny. Kluczem do sukcesu jest wiedza i umiejętność interpretacji płodności kobiety. Do nieplanowanych ciąż dochodzi szczególnie, gdy użytkownicy uczą się metody na własną rękę, bez uczestnictwa w pełnym kursie metody czy spotkaniach z wykwalifikowanym instruktorem, który zweryfikuje poprawność prowadzenia kart obserwacji. Często ludzie krytykują Metody Rozpoznawania Płodności, myląc je z kalendarzykiem małżeńskim, który oczywiście nie jest skuteczny.

MECHANIZM DZIAŁANIA
Środki hormonalne mają na celu hamowanie jajeczkowania, tak aby plemniki nie miały z czym się połączyć i aby nie doszło do zapłodnienia. Jednakże bardzo często owulacja ma miejsce, a żeby nie doszło do ciąży musi zadziałać innych mechanizm – zagęszczenie śluzu szyjkowego (co uniemożliwia przejście plemników do wnętrza macicy) oraz ścieńczenie wyściółki macicy – endometrium ( co uniemożliwia „zamieszkanie” zagnieżdżenie się 5-7 dniowego człowieka w macicy). Czy zatem antykoncepcja rzeczywiście działa anti-conceptio czyli PRZECIW POCZĘCIU czy przeciwko poczętemu ŻYCIU?

Przejdź do treści