Fizjoterapia Uroginekologiczna

Kiedy kobieta musi się zgłosić do fizjo

Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny? Co to za wynalazek:) Moja mama urodziła tyle dzieci i nie poszła do żadnego fizjoterapeuty i jest ok? Na pewno? Czy na pewno tak dokładnie wiem o problemach mojej mamy/siostry/babci/przyjaciółki? Czy na pewno chcę się dzielić swoimi problemami intymnymi z mamą/siostrą/przyjaciółką/babcią? Fizjoterapeuta, a częściej fizjoterapeutka uroginekologiczna jest kobietą, która często słucha o takich właśnie problemach i potrafi im zaradzić. Cierpisz na bolesne miesiączki, może współżycie zamiast cieszyć – boli. Po ciąży i po porodzie pojawiły się blizny, ciało się zmieniło i nie chce wrócić do formy, a na brzuchu pojawiło się dziwne trójkątne uwypuklenie? Może w czasie kichania i śmiechu zdarza się, że ucieknie ci kropelka moczu? Wszystkim się zdarza? Być może, ale nie powinno się zdarzać i to kolejna rzecz, o której możesz porozmawiać z fizjoterapeutka uroginekologiczną.

Rozejście kresy białej

Mięsień prosty brzucha przedzielony jest tkanką łączną – kresą białą. To w niej kończą się mięśnie skośne brzucha – ich napięcie rozciąga kresę na boki! Kończy się również mięsień poprzeczny brzucha – który poszerza kresę przy maksymalnym napięciu, ale jeśli napniemy go ok 30-50% to poprawia napięcie kresy białej. Pasmo kresy białej biegnie dokładnie pośrodku brzucha od wyrostka mieczykowatego mostka do spojenia łonowego. Kresa ma za zadanie stabilizować jamę brzuszną, musi też wytrzymać naprężenie, które wywierają na nią narządy wewnętrzne i ciśnienie, jakie powstaje podczas oddychania. W świetle kresy białej znajduje się pępek, który osłabia całą strukturę pasma. W czasie ciąży dochodzi do fizjologicznego rozejścia kresy białej – brzuch rośnie, mięśnie się rozciągają, ale kresa to taki nasz bufor bezpieczeństwa. Na szczęście się rozszerza! Niestety czasem po ciąży kresa nie wraca do swojej fizjologicznej szerokości czyli ok 22 mm w pępku. Na powrót do normy ma aż rok! Kresa goi się bardzo indywidualnym tempie. W tym czasie konieczne są odpowiednie ćwiczenia nakierowane na gojenie ciała , a nie na tworzenie kraty na brzuchu. Zbyt intensywne ćwiczenia w połogu lub zaraz po nim powodują pogłębianie patologii, a nawet mogą doprowadzić do przepukliny. Niestety w przypadku przepukliny wyleczenie pełne jest możliwe wyłącznie drogą operacyjną. Poszerzoną kresę biała można skutecznie leczyć – zapraszamy do kontaktu.

Komfort seksu

Współżycie boli, a ty dostałaś radę – proszę się napić wina, to się pani rozluźni. Pewne tak, ale są choroby, które winem się nie uleczy. Wulwodynia – czyli ból sromu, który istnieje cały czas lub tylko po podrażnieniu okolicy sromu. Pochwica uniemożliwiająca stosunek lub nawet badanie ginekologiczne. Podniesione napięcie mięśni przejawiające się czasem nietrzymaniem moczu (a ty słyszałaś, że trzeba ćwiczyć Kegle w takich przypadkach więc ćwiczysz i podnosisz napięcie mięśni jeszcze bardziej). Po porodzie życie seksualne także może się zmienić na skutek blizn powstających w czasie pęknięcia lub nacięcia krocza. Co może dziwić, blizna po cięciu cesarskim również może zmieniać jakość współżycia. Terapia bolesnego współżycia polega na rozluźnianiu nadmiernie napiętych mięśni, nie tylko mięśni dna miednicy, ale też brzucha, przepony (bo dobry oddech to dobra praca dna miednicy), pleców, bioder, uruchamianiu blizn. Opiera się również na terapii wewnętrznej. Mięśnie dna miednicy, jak każde inne mięśnie poprzecznie prążkowane, podlegają naszej woli. Umiemy łatwo je napinać mięśnie. Często jednak mamy problemem z rozluźnianiem mięśni. Terapia to taki swoisty masaż – często bolesny, nieprzyjemny, ale masaż. Tak jak masaż każdego innego mięśnia poprzecznie prążkowanego musi być odrobinę nieprzyjemny by skutecznie go rozluźnić. Bolesne współżycie można leczyć, nie musisz być sama z tym problemem.

Blizna

Praca nad blizną nie musi boleć. Czy trzeba nad nią pracować? Tak! Blizna jest przecięciem skóry, a źle poukładane jej warstwy mogą doskwierać. Mogą ciągnąć na zmianę pogody, boleć przy dotyku, szarpać w czasie aktywności ruchowej. Tak nie musi być. Masaż blizny często kojarzony jest z bólem. Dzięki metodzie ScarWork praca z blizną jest bardzo efektywna i jednocześnie niebolesna.

Fizjoterapia Uroginekologiczna – dr n. med. Ewa Grymel–Kulesza, polecamy szczególnie:

  • nietrzymanie moczu (wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcia naglące, postać mieszana)
  • obniżenie i wypadanie narządów płciowych
  • wypadanie pęcherza moczowego (cystocele) i cewki moczowej (uretrocele)
  • zaburzenia czucia w pochwie
  • profilaktyka w czasie ciąży i połogu
  • stany przed i po zabiegach chirurgicznych w obrębie miednicy
  • bóle kręgosłupa i stawów obwodowych, obrzęki nóg, trening mięśni głębokich ćwiczenia w czasie ciąży, powrót do formy po ciąży
Przejdź do treści