Pewnie już tego doświadczyłaś i wiesz co to miesiączka. Organizm kobiety cały czas przygotowuje ją na możliwość poczęcia życia. Płodność kobiety jest cykliczna, pewne wydarzenia następujące po sobie mają miejsce każdego miesiąca. Zmiany hormonalne, które czasem dają Ci się we znaki spowodowane są dążeniem do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej, która wędrując przez jajowód może spotkać się z plemnikami i połączyć się z jednym z nich. Tak dojdzie do zapłodnienia, czyli powstania nowego człowieka – zarodka, który w przeciągu 5-7 dni przedostaje się do macicy, aby tam zamieszkać na czas ciąży. Zalokowanie się na stałe w śluzówce macicy nazywamy zagnieżdżeniem, inaczej implantacją. Jeśli do tego nie doszło, śluzówka macicy nie jest już potrzebna i złuszcza się. Kobieta doświadcza wtedy krwawień miesiączkowych, co potocznie nazywamy okresem.
Ważna jest w tym czasie szczególna dbałość o higienę. Częste podmywanie się i zmienianie podpasek ochroni Cię przed przykrymi infekcjami. Ważne, by podpaski nie zawierały plastikowej siateczki, która może powodować odparzenia. Nie zaleca się także, by młode dziewczyny stosowały tampony. Wraz z krwią pochłania on fizjologiczną florę bakteryjną pochwy, która naturalnie pełni funkcje ochronne i jest potrzebna każdej kobiecie w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Niestety u nastolatek flora bakteryjna jest fizjologicznie uboższa niż u kobiet dorosłych.
Kiedy powinna wystąpić pierwsza miesiączka? Jak powinny wyglądać pierwsze cykle?
Zanim dojdzie do pierwszego krwawienia miesiączkowego, w ciele kobiety zachodzą zmiany wewnętrzne – wzrost objętości jajników, wzrost macicy a także zewnętrzne – pojawienie się owłosienia łonowego, pachowego, trądziku, wzrost gruczołu piersiowego, skok wzrostu ciała nawet o 25 cm. Jeszcze przed pierwszą miesiączką dziewczyna może zaobserwować wydzielinę okresu pokwitania. Jest to zjawisko prawidłowe i nie wymaga leczenia. Warto natomiast wtedy częściej podmywać się (od przodu do tyłu!) używając delikatnego mydła i częściej zmieniać bieliznę, unikając noszenia wkładek. Nastolatki powinny nosić tylko bawełnianą bieliznę i unikać obcisłych spodni i grubych rajstop z włókien sztucznych.