MRP

Skąd wiedzieć o płodności?

Płodność ludzka nie trwa nieustannie. Wprawdzie mężczyzna średnio już od 12 roku życia zdolny jest biologicznie do zapłodnienia, a płodność jego trwa bez przerwy, jednak płodność kobiety jest cykliczna i trwa tylko kilka dni w miesiącu. Tak, to my – kobiety jesteśmy tym wrażliwszym ogniwem warunkującym możliwość zaistnienia nowego życia. Jednak czy w ogrodzie, nie te kwiaty są najpiękniejsze i najcenniejsze, o które trzeba najbardziej dbać, bo są delikatne?

Skąd zatem wiedzieć, które to są TE DNI? Być może słyszałaś o kalendarzyku małżeńskim i o jego słusznej krytyce.  Nie można polegać na samych obliczeniach, bo kobieta nie pracuje jak pralka automatyczna – równo i zawsze tak samo. Kobieta zmienną jest… Dlatego w XXI wieku posługujemy się sprawdzonymi, opracowanymi naukowo Metodami Rozpoznawania Płodności (MRP), rekomendowanymi przez WHO. Metody te wskazują na to co należy obserwować, zapisywać i interpretować. Uczą analizy języka ciała kobiety – dla świadomości o dniach płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym, a także dla samokontroli zdrowia. Każda nowoczesna, mądra kobieta powinna rozumieć sygnały nadawane przez jej ciało. MRP to styl życia, to wsłuchanie się w tajemnice kobiecej natury.

Co można zaobserwować?

  • Najwyraźniejszym objawem płodności jest obecność śluzu szyjkowego. Wtedy gdy Twój organizm przygotowuje się do owulacji, szyjka macicy pod wpływem hormonów – estrogenów produkuje śluz, który możesz łatwo zaobserwować w czasie korzystania z toalety, podcierając się (ważne byś robiła to od przodu do tyłu). Jeśli dojdzie do współżycia, plemniki mogą przeżyć w płodnym śluzie 3 do 5, a nawet 7 dni, czekając na moment spotkania z uwolnioną komórką jajową.

W dniach, w których nie występuje śluz, jesteś niepłodna, ponieważ kwaśne środowisko pochwy jest niekorzystne dla plemników, które giną w krótkim czasie.

1.Miesiączka,

2.czas niepłodny – suchość

3.czas płodny –obecny śluz

4.czas niepłodny- suchość

  • Jednym z objawów przebycia owulacji jest podwyższona podstawowa temperatura ciała, czyli temperatura mierzona z samego rana w ustach, pochwie lub odbycie, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Gdy rozpoczniesz mierzyć temperaturę, codziennie rano w tym samym miejscu o podobnej porze, przekonasz się, że w pierwszej połowie cyklu temperatura jest niższa niż w drugiej połowie. Obserwujemy zatem tzw. skok temperatury, do którego dochodzi dzięki wzrostowi stężenia progesteronu we krwi po owulacji.

  • Dojrzałe kobiety, które rozpoczęły współżycie z łatwością mogą zbadać jeszcze jeden objaw –objaw szyjki macicy, wkładając palec do pochwy, by wyczuć czy szyjka jest nisko, czy wysoko, a także czy jest twarda czy miękka. Nie jest to jednak konieczne do  skutecznego stosowania MRP. Tobie, młodej dziewczynie, nie polecam tego sposobu.

Poza klasycznymi objawami, które powinnaś zapisywać prowadząc kartę obserwacji swoich cykli, możesz doświadczać jeszcze innych zmian, tj. np.:

  • tkliwość, uczucie wypełnienia piersi – typowo mogą być odczuwane w II połowie cyklu;
  • ból owulacyjny – wynika z pęknięcia pęcherzyka, w którym znajduje się komórka jajowa. Towarzyszy temu wytworzenie małego stanu zapalnego, dającego uczucie bólu czy ukłucia.
  • plamienie owulacyjne – jest to lekkie krwawienie potwierdzające owulację.

Korzyści z samoobserwacji

Po pierwsze, obserwacje służą ocenie Twojego zdrowia. Dzięki kartom obserwacji cyklu masz szansę szybciej zgłosić się do lekarza – konsultanta naprotechnologii, który w oparciu o badania, a także Twoje zapiski poprowadzi wnikliwą diagnostykę i leczenie.  Z łatwością ocenisz występowanie lub brak występowania owulacji, długość fazy przed i poowulacyjnej, będziesz mogła ocenić przebieg krwawienia  miesiączkowego i obecność nietypowych krwawień śródcyklicznych czy brudzeń. Być może zauważysz nieprawidłowości w śluzie szyjkowym lub ich brak.

Obserwując swoją płodność będziesz zauważać dni, które są płodne lub niepłodne w cyklu. Wiele małżeństw na podstawie MRP skutecznie realizuje swoje plany rodzicielskie, Przytoczę tutaj skuteczność MRP, wykazaną w badaniu naukowym prowadzonym w 2007 r. Badanie to objęło 900 kobiet i ponad 17tys. cykli miesiączkowych. Skuteczność MRP w odkładaniu poczęcia wyniosła ponad 99%! Pamiętaj jednak, że aby stosować MRP należy odbyć szkolenie pod okiem wykwalifikowanego instruktora, bo kluczem do sukcesu są wiedza i umiejętności.

Przejdź do treści