Pytania i odpowiedzi

Chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej o NaProTECHNOLOGY, czy może pomóc w naszym przypadku?

NaProTECHNOLOGY jest innowacyjnym systemem w dziedzinie zdrowia prokreacyjnego, opartym na obserwacji naturalnego cyklu płodności kobiety. To także algorytm postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w leczeniu niepłodności dostosowany do każdej kobiety indywidualnie.

Cykl płodności możemy obserwować i zapisywać według Modelu Creightona opracowanym i wystandaryzowanym na Uniwersytecie Medycznym im. Creightona w Omaha(Nebraska USA).

The Creighton Model System służy m.in. do określania faz płodności i niepłodności. Może być używany przez pary chcące uzyskać lub też odłożyć poczęcie dziecka a jednocześnie może służyć monitorowaniu zdrowia kobiety. Dzięki codziennym obserwacjom zauważamy nieprawidłowości zachodzące w cyklu miesięcznym. Korzystając z tego systemu „wsłuchujemy się w autentyczny język zdrowia i płodności kobiety”.

W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy na Sesję Wprowadzającą, która jest niezobowiązująca i bezpłatna.

Kiedy najlepiej umówić się na Sesję Wprowadzającą?

Nie jest to określone, ale pary które są zdecydowane, że będą robić obserwacje najlepiej tuż przed rozpoczęciem miesiączki. Dotyczy to szczególnie par z obniżoną płodnością, aby mogły jak najwcześniej rozpocząć drogę diagnostyki i terapii metodą NaProTechnologii.

Kto może korzystać z metody?

Każde małżeństwo, narzeczeni lub kobiety samotne chcące poznawać i dbać o swoją płodność oraz zdrowie ginekologiczne!
Niezależnie od tego czy kobieta ma cykle regularne, nieregularne, karmi piersią, zbliża się do menopauzy lub przyjmowała antykoncepcję.

Kiedy warto rozpocząć obserwacje?

Obserwacje warto rozpocząć jak najwcześniej, aby mieć świadomość własnej płodności i możliwość czuwania nad swoim zdrowiem prokreacyjnym. Obserwacje wg Modelu Creightona są szczególnie przydatne w następujących sytuacjach:

  • niepłodność
  • nawracające poronienia
  • porody przedwczesne
  • depresja poporodowa
  • zespół policystycznych jajników (PCOS)
  • torbiele jajników
  • zaburzenia hormonalne
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
  • bóle menstruacyjne
  • nieregularne lub nietypowe krwawienia
  • stała wydzielina śluzowa

Obserwacja za pomocą Modelu Creightona jest podstawą do leczenia ww zaburzeń poprzez wdrożenie diagnostyki i terapii wypracowanej w systemie Naprotechnology.

Czy zabierać wszystkie wyniki badań na Sesję Wprowadzającą?

Nie. Nie trzeba, ale warto je zabrać na pierwsze spotkanie po Sesji Wprowadzającej w celu uzupełnienia formularza.

Dlaczego ważna jest obecność obojga małżonków?

Bo płodność jest wspólna.

„Kobieta obserwuje, mężczyzna wspiera a para korzysta”.

Z naszych instruktorskich doświadczeń wynika, że zaangażowanie mężczyzny w prowadzenie zapisu karty obserwacyjnej jest bardzo korzystne. Kobieta ma wówczas wsparcie w podjętej inicjatywie obserwacji swojego ciała, a mężczyzna czynnie uczestniczy w poznawaniu jej kobiecej natury.

Najlepiej, gdyby para uczyła się razem, ale jeśli z jakichś względów mężczyzna nie może być obecny, zapraszamy same panie.

Po co nam instruktor?

Instruktor jest osobą, która uczy parę metody obserwacji wg Modelu Creightona. Jego zadaniem jest czuwać nad poprawnym rozumieniem obserwowanych objawów i prawidłowym ich zapisem oraz wypełnianiem kart. Zadaniem Instruktora jest towarzyszenie parze w rozpoznawaniu wskaźników płodności i interpretacji ich w sposób zgodny z przyjętym systemem – na tym polega standaryzacja. Na początku Instruktor prowadzi sesję wprowadzającą, która ma na celu podanie ogólnych wiadomości nt nauki Modelu Creightona i Naprotechnologii. Rzeczywiste nauczanie metody odbywa się podczas indywidualnych spotkań Instruktora z daną parą. Plan spotkań jest dopasowywany do potrzeb każdej pary. Zazwyczaj, cztery pierwsze spotkania odbywają się co 2 tygodnie, potem coraz rzadziej – dokładny plan przedstawiono poniżej:

Plan spotkań
odległość do następnego spotkania
Sesja wprowadzająca 2 tygodnie
1. spotkanie 2 tygodnie
2. spotkanie 2 tygodnie
3. spotkanie 2 tygodnie
4. spotkanie 1 miesiąc
5. spotkanie 3 miesiące
6. spotkanie 3 miesiące
7. spotkanie 3 miesiące
8. spotkanie 6-12 miesięcy

Ile trwają spotkania ?

Około 1,5 godziny.

Czy muszę mierzyć temperaturę?

Nie . W Modelu Creightona nie mierzymy temperatury.

Dlaczego wizyta u lekarza konsultanta Naprotechnologii jest dopiero po 3 cyklach?

Lekarz prowadzi diagnostykę i terapię w oparciu o obserwacje cyklu miesięcznego według Modelu Creightona (karty obserwacji).

Kobieta obserwując i zapisując wskaźniki swojej płodności przygotowuje dla lekarza bardzo dokładne informacje nt swojego stanu zdrowia prokreacyjnego. Stanowią one bezcenne uzupełnienie wywiadu lekarskiego, który jest podstawą pracy lekarza.

Lekarz – konsultant naprotechnologii, potrzebuje przynajmniej 3 pełnych cykli obserwacji, poprawnie prowadzonych, aby zinterpretować obecny stan zdrowia pacjentki oraz zaplanować w sposób celowany diagnostykę i terapię. Pierwszy cykl obserwacji zazwyczaj nie jest brany pod uwagę, gdyż para dopiero poznaje metodę i uczy się sposobu zapisu w systemie Modelu Creightona.

Przejdź do treści