CHOROBY I WADY NARZĄDU RODNEGO

Narząd rodny męski składa się z elementów zewnętrznych tj. jak prącie (łac.penis) zwane też członkiem i moszna oraz wewnętrznych tj. jądra, najądrza, nasieniowody, prostata. Różne choroby mogą dotyczyć każdego z nich.

Jedną z najczęstszych wad wrodzonych prącia jest spodziectwo, czyli sytuacja w której ujście cewki moczowej znajduje się na brzusznej powierzchni prącia. W przeciwnym razie –  gdy ujście cewki moczowej znajduje się na grzbietowej powierzchni prącia, mówimy o wierzchniactwie. Niektórzy mężczyźni borykają się ze stulejką – czyli niemożnością odprowadzania napletka z żołędzi prącia. Przyczyny tego schorzenia mogą być genetyczne lub wynikające ze stanu zapalnego.

Innym problemem mężczyzn związanym z jądrem może być wnętrostwo. Polega ono na niezstąpieniu jądra do worka mosznowego, co może wiązać się później z niepłodnością.

Warto, abyś obserwował swoje ciało poprzez oglądanie a także samobadanie jąder w celu wykluczenia np. guzków nowotworowych. Jeśli podejrzewasz u siebie któreś z omówionych wyżej stanów lub doświadczasz innych objawów ze strony układu moczowo-płciowego tj. problemy z odciąganiem napletka, zaczerwienienie, szczypanie, pieczenie powinieneś udać się jak najszybciej do lekarza! Nie obawiaj się wizyty lekarskiej. Każdy lekarz jako profesjonalista podejdzie do Twojego problemu z szacunkiem i odpowiedzialnością. Nie ma się czego wstydzić – takie problemy są dla medyków rutyną.

Przejdź do treści