CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ

Prawda o nich jest taka, że były, są i będą. Możesz się przed nimi uchronić lub możesz je „złapać” i co pogorsza sprawę – możesz przekazać je dalej…  Prawdą jest, że częściej mężczyzna zaraża kobietę, a nie odwrotnie. Tzn. chory mężczyzna łatwiej zaraz partnerkę,  niż chora kobieta zarazi zdrowego mężczyznę. Wynika to z anatomii i fizjologii narządów rodnych.

W trakcie współżycia może dojść do przekazania patogenów tj. wirusy, bakterie pierwotniaki.

Nie są to błahe infekcje.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest przyczyną raka szyjki macicy u kobiet, a u mężczyzn może powodować raka prącia oraz kłykciny kończystych u obojga płci. Istnieje szczepionka na HPV, jednak nie zapewnia ona 100% ochrony, ponieważ skierowana jest przeciwko kilku podtypom tego wirusa.

Niewielu z nas wie, ze wirusy zapalenia wątroby typu B i C również przenoszone są drogą płciową! W najgorszym przebiegu choroby mogą doprowadzić do marskości wątroby, raka wątrobowo-komórkowego i śmierci zakażonego.

HIV to wirus przyczyniający się do powstania zespołu nabytego upośledzenia odporności tj. AIDS. Przed tym wirusem nie chroni żadna szczepionka, a możliwe leczenie nie eliminuje choroby, a tylko wydłuża życie. Chorując na AIDS można umrzeć z powodu pozornie mało poważnej przyczyny, tj. zapalenie płuc.

Krętek blady  wywołuje kiłę – poważną i ciągle obecną  w świecie chorobę, która rozwija się podstępnie, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian w obrębie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, kostnego i innych. U chorych matek w ciąży, może dojść do zakażenia dzieci i wystąpienia kiły wrodzonej.

Jeśli odczuwasz szczypanie lub świąd w trakcie oddawania moczu, jeśli zauważasz ropną wydzielinę wypływającą z cewki moczowej, żołądź jest zaczerwieniona lub pokryta białym nalotem, pojawiły się zmiany brodawczakowate w okolicach intymnych – natychmiast udaj się do lekarza!

Zdarza się, że niektóre infekcje są skąpoobjawowe i osoba zakażona nie jest świadoma tego, że podejmując współżycie seksualne z inną może ją zarazić! Myślę, że nie muszę Cię przekonywać do tego, że wraz ze wzrostem liczby partnerów seksualnych, rośnie ryzyko zachorowalności na powyższe choroby. Dobrym sposobem na zmniejszenie zachorowalności na choroby weneryczne jest stałość  związku i wierność jednej partnerce.

Użycie prezerwatywy, jest w pewnym stopniu barierą ochronną przed drobnoustrojami. Jednak jest to środek nie w pełni skuteczny. W przypadku wirusa HIV zmniejsza ryzyko zachorowania  tylko do 80-95% (dane WHO), wg innych naukowców ryzyko zachorowania zmniejsza się do 80% (Weller, Davis-Beaty). Czyli w przypadku przeciętnego stosowania na 5 osób, nadal 1 osoba może się zarazić!

Przejdź do treści